Na czym polega praca nad zdolnością kredytową?

Przed podpisaniem umowy kredytowej pożyczkodawca zawsze monitoruje zdolność kredytową klienta. Ocena punktacji kredytowej to standardowa procedura w bankach detalicznych i firmach pożyczkowych. Zdolność kredytowa to bardzo elastyczny składnik zarządzania budżetem gospodarstwa domowego. Masz duży wpływ na kształtowanie warunków spłaty zobowiązania. Warto skupić się na konkretnych elementach, aby zmaksymalizować szanse na kredyt gotówkowy.

Optymalizacja zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to przede wszystkim dochody i określenie ich stabilności. Na pewno umowa o pracę na czas nieokreślony i duże doświadczenie kredytobiorcy na rynku pracy to oznaka dużego zaufania. Mniejsze znaczenie ma umowa o dzieło i umowa zlecenie. Dochód to jeden z elementów optymalizacji zdolności kredytowej. Dochodzi do tego jeszcze ocena dotychczasowych i bieżących zobowiązań. Jeżeli nie regulujesz pewnych zobowiązań terminowo lub masz ograniczenia w bazie BIK, wtedy nie spodziewaj się dobrych warunków podpisania umowy kredytowej. Przed zaciągnięciem dużego kredytu najlepiej pozamykać karty kredytowe, drobniejsze pożyczki w parabankach i praktycznie wszystkie rodzaje zobowiązań. Pożyczkodawca określa również w zdolności kredytowej potencjał generowania wkładu własnego. Im wyższy wkład własny, tym naturalnie lepsze warunki współpracy. Większość banków stosuje również własne metody oceny kredytobiorców. Na wartość umowy wpływa nawet wiek, stan cywilny, wydatki ponoszone w gospodarstwie domowym, inne cechy kredytobiorcy. Możesz ocenić mniej więcej własną zdolność kredytową przez dedykowane narzędzia multimedialne. To duże ułatwienie przed konsultacjami z kredytodawcami.

Zdolność kredytowa to ciekawa inwestycja

Dobra zdolność kredytowa to zdecydowana przewaga podczas pozyskiwania kredytów gotówkowych krótko oraz długoterminowych. Wystarczy pracować nad zdolnością kredytową od podjęcia pierwszego zatrudnienia, co pozwoli z czasem na zaciąganie coraz większych zobowiązań na czele z kredytami hipotecznymi. Bez pozytywnej zdolności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Biurze Informacji Gospodarczej nie masz szans na dobry kredyt, co prowadzi do przejścia na rynek pożyczek społecznościowych, czy bardziej ryzykownych w parabankach.