Narzędzia przeznaczone do restrukturyzacji zadłużenia

Restrukturyzacja zadłużenia to jeden z najbardziej problematycznych obszarów funkcjonowania budżetu domowego kredytobiorcy. Zadłużenie, nawet bardzo trudne można jednak optymalizować pod warunkiem wykorzystania konkretnych narzędzi. W artykule poznasz najłatwiejsze i najtrudniejsze w zastosowaniu narzędzia przeznaczone do restrukturyzacji zadłużenia.

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z wakacjami kredytowymi. Na wakacjach kredytowych nie spłacasz rat, np. przez kilka miesięcy. W umowie jednak odsetki się nie zatrzymują, ale rosną od kwoty, której nie spłacasz. Bank detaliczny lub inna instytucja zarabia dodatkowo na odwlekaniu terminu spłaty zobowiązania. Z wakacji kredytowych można najczęściej skorzystać raz bez żadnych konsekwencji formalnych. Oczywiście w bazie BIK wystąpi powiadomienie o podobnych trudnościach, ale w krytycznej sytuacji to koszt, który trzeba ponieść. Niektórzy kredytobiorcy spłacają drogie kredyty w walutach obcych. W takiej sytuacji najlepiej przewalutować kredyt na złotówki lub na waluty, w których standardowo zarabiasz. To jedna z najbezpieczniejszych opcji. Spłata kredytu w walutach obcych to oczywiście pewna inwestycja. Z jednej strony masz okresy z niższymi ratami, ale z drugiej strony ryzykujesz osłabieniem złotówki, co naturalnie zwiększa koszty. Najpoważniejsze narzędzie restrukturyzacji zadłużenia to ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W przypadku popełnienia błędów formalnych musisz zaczekać na upadłość konsumencką kolejne dziesięć lat. Wniosek o upadłość konsumencką składa tylko kredytobiorca, który znalazł się w złej sytuacji ekonomicznej nie ze swojej winy. Wszelka losowość w życiu daje szansę na całkowite umorzenie zadłużenia u wszystkich wierzycieli.

Jedna z najprostszych technik restrukturyzacji zadłużenia to podpisanie aneksu do dotychczasowej umowy kredytowej. Wystarczy poprosić bank detaliczny o przedłużenie terminu spłaty. To spowoduje automatyczne obniżenie raty miesięcznej. Aneks do umowy możesz również powiązać z wakacjami kredytowymi, aby wyjść na ekonomiczną prostą. Stosowanie technik restrukturyzacji zadłużenia jest powszechne, stosunkowo bezpieczne i nie wymaga kosztownych konsultacji z branżowymi specjalistami. Jeżeli szukasz, to dobry sposób znajdziesz na https://www.niskarata.org/kredyty-gotowkowe porównywarka kredytów gotówkowych.