Czynności analityczne przy kredytach konsolidacyjnych

Przy podejmowaniu decyzji o charakterze finansowym bardzo ważne jest to, aby przygotować się na konieczność przeprowadzenia szeregu czynności analitycznych. To właśnie one mogą nam pomóc w ustaleniu, jakie są nasze potrzeby, a także, jakich wyborów powinniśmy dokonać. Niezbędne są adekwatne kalkulacje i szczegółowe wyliczenia. Musimy również pamiętać o tym, aby takich działań nie wykonywać na wartościach szacowanych, lecz posługiwać się konkretnymi danymi pochodzącymi z odpowiednich dokumentów. Jeśli chodzi o kredyty konsolidacyjne, warto pamiętać o trzech podstawowych obszarach, które należy poddać analizie.

Analiza parametrów dotychczasowych zobowiązań

Na samym początku trzeba przyjrzeć się temu, jak przedstawiają się aktualnie spłacane przez nas zobowiązania. Musimy zbadać, na jakich warunkach spłacamy długi, które chcemy poddać konsolidacji. Trzeba zatem zajrzeć do odpowiednich umów i dokumentów, ponieważ nasza pamięć może okazać się nieraz zawodna – zwłaszcza, że kredyty konsolidacyjne przeznaczone są dla osób, które na swoim koncie mają kilka zadłużeń bankowych, więc zasób danych jest tutaj dosyć spory.

Analiza parametrów ofert dostępnych na rynku

Musimy także sprawdzić, jakie propozycje ma nam do zaoferowania rynek. Te dane musimy rozpatrywać w odniesieniu do wspomnianych wcześniej informacji na temat naszych aktualnych zobowiązań. Trzeba ustalić, czy konsolidacja rzeczywiście w naszym konkretnym przypadku może być atrakcyjnym rozwiązaniem, a jeśli tak, to którą ofertę powinniśmy wybrać. Znaczenie mają tutaj takie czynniki jak chociażby wysokość rat, okres spłaty długu, czy też jego całkowite koszty.

Analiza własnych finansów

Powinniśmy również zastanowić się nad tym, jakie są właściwie nasze motywacje do poszukiwania i wnioskowania o kredyt konsolidacyjny. Nieraz bowiem udaje się przy jego pomocy obniżyć raty, niemniej jednak często wydłuża się przez to okres kredytowania i wzrastają koszty całkowite zadłużenia. Jeśli więc jedynym powodem naszych rozważań jest chęć połączenia kilku rat w jedną, skonsolidowaną, może nie być to atrakcyjna opcja. Zawsze trzeba patrzeć na sprawę w sposób wieloaspektowy, gdyż to pozwala nam niejednokrotnie uzyskać szeroki obraz sytuacji i jej kontekst.