Idea pożyczek społecznościowych

100$

Pozyskanie pieniędzy na potrzeby konsumpcyjne, nietypowe, czasami inwestycyjne okazuje się bardzo trudnym zadaniem bez odpowiedniej zdolności do spłaty zobowiązań. Nawet w reklamach instytucje kredytowe zaznaczają, że obsługują jedynie kredytobiorców, którzy przejdą w prawidłowy sposób analizę finansową. Czy social lending, inaczej mówiąc pożyczki społecznościowe to szansa na przeciwstawienie się podobnym problemom dla osób ze średnią sytuacją ekonomiczną? Zobacz rady fachowców na 17bankow.com/chwilowki.

Jak rozumieć pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe, podobnie do kredytów gotówkowych wiążą się z ustawą o kredycie konsumenckim. Na polskim rynku nie można obsługiwać zadłużenia bez spełnienia konkretnych norm, co do właściwości umowy. Chodzi szczególnie o ograniczenie kosztów pozaodsetkowych i jakościowe podejście do oceny klienta. W social lending, pożyczkach społecznościowych jedna osoba fizyczna kontaktuje się z drugą osobą fizyczną na zasadach stosunkowo elastycznych, często uproszczonych. Każdy wniosek w pożyczkach społecznościowych rozpatruje się indywidualnie.

Ewolucja pożyczek społecznościowych w Polsce

Niektóre firmy pożyczkowe zaczęły rozwijać własny katalog kontaktów do inwestorów indywidualnych zainteresowanych finansowaniem potrzeb konsumpcyjnych w zamian za zysk z oprocentowania. Zarobek z pożyczki społecznościowej jest znacznie większy niż z oszczędzania na lokacie, a zatem atrakcyjny dla inwestorów indywidualnych ze sporym portfelem. Duża zaleta rozwiązania to element dywersyfikacji portfela.

Główne problemy branżowe

Social lending narodził się w Wielkiej Brytanii, stolicy finansowej świata. W Polsce pożyczki społecznościowe to absolutna nisza, niedoceniana przez sektor. Dlaczego? Przykre doświadczenia pochodzą głównie od nierzetelnych pożyczkobiorców, którzy fałszowali tożsamość w internecie. Po zmianie prawnej okazało się, że udzielanie pożyczek to prowadzenie działalności gospodarczej, a zatem osoba, która sporadycznie korzystała z takiej formy inwestowania podejmowała spore ryzyko interpretacji prawnych. Dzisiaj pożyczkami społecznościowymi sterują typowe firmy pożyczkowe raczej powiązane z własnymi inwestorami. Pożyczki społecznościowe to ciekawy pomysł, w kraju bardzo zaniedbany.