Czy konsolidacja kredytów to atrakcyjna alternatywa oddłużeniowa w 2019 roku?

Konsolidacja kredytów sprawdza się przy scalaniu różnych rodzajów zobowiązań w jedną ratę dopasowaną do aktualnej sytuacji ekonomicznej gospodarstwa domowego. Jak przedstawia się kredyt konsolidacyjny pod kątem właściwości na 2019 rok? Sprawdź to na dobragotowka.com.pl/.

Jakiej kwoty kredytu konsolidacyjnego możesz oczekiwać w najlepszych ofertach?

Najpopularniejsze oferty kredytów konsolidacyjnych zakładają okres spłaty do maksymalnie dziesięciu lat. Długoterminowy charakter spłaty to ulga dla większości kryzysowych budżetów. To jedna z pierwszych zalet. Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego uzależnia się naturalnie od zdolności kredytowej, a także od wnoszonych do umowy zabezpieczeń majątkowych, chociażby w postaci nieruchomości. Główne widełki to 100 – 200 000 złotych, chociaż 200 000 złotych to już skrajna wartość dedykowana bardzo bogatym kredytobiorcom z ugruntowaną zdolnością kredytową, praktycznie bez żadnych opóźnień. Do tego dochodzi wymóg wniesienia zabezpieczenia hipotecznego (kredyt konsolidacyjny nigdy nie osiąga 100% wartości nieruchomości).

Konsumpcja i oddłużenie w jednym

W 2019 roku pojawiła się moda na kredyt konsolidacyjny z dodatkowymi środkami na zaspokojenie potrzeb konsumpcyjnych, a nie tylko spłatę dotychczasowych długów. Można powiedzieć, że kredyt konsolidacyjny w takiej formie łączy funkcje oddłużeniowe z konsumpcyjnymi. W kredytach konsolidacyjnych występują opcjonalne wakacje kredytowe, co pozwala na zaciągnięcie takiego zobowiązania i natychmiastowe odroczenie spłaty w terminie kwartalnym. To najczęściej okres wystarczający, aby poukładać niestabilne ekonomicznie gospodarstwo domowe.

Praktyki promocyjne banków w ramach konsolidacji zadłużenia

Promocje przy konsolidacji kredytów występują, ale raczej w mocno ograniczonej formie. Jedna z ciekawszych praktyk to ograniczenie oprocentowania w zamian za przelewanie wynagrodzenia na dedykowany rachunek w banku detalicznym. Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego ogranicza ustawa o kredycie konsumenckim. Chodzi oczywiście o oprocentowanie nominalne. Przyda się do tego ocena stopy oprocentowania, realnej marży, prowizji. RRSO kredytów konsolidacyjnych waha się w przedziale 7-14% (ocena na 2019 rok). Do kosztów dodatkowych w konsolidacji dochodzi jeszcze ubezpieczenie, ale tylko dla kredytobiorców, którzy się na takie zdecydują (opcjonalne).